çikolatalı Cheesecake

1. ipucu
Öncelikle ana malzemesi peynir olan bir tatlıdan bahsediyoruz o yüzden peynir konusunda eksik olmayın. 23 cm’lik bir kalıp için yaklaşık 900 gr peynir kullandığınızda lezzet yoğunluğu ve kıvam konusunda güzel bir adım atmış olursunuz.

2. ipucu
Amerika’da kullanılan krem ​​peynirler labneye göre daha az su ve daha çok yağ içeriyor bu da cheesecake’in kıvamını etkileyecek bir durum ama elbette çözümü var.

Labne peynirini su oranını dengelemek için süzüyoruz. Bir elek veya kevgir üzerine birkaç kat kağıt havlu yayın, labneyi üzerinde bırakın, yarım saat süzün, ardından ters çevirin ve yarım saat daha süzün.

Cheesecake dolgu malzemesine krema veya kaymak ekleyerek yağ sorununu çözebilirsiniz. Bu işlemler sonucunda orijinal tarife yakın bir doku elde edeceksiniz.

3. ipucu
Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Bu işlem, malzemelerin kolayca karışmasını sağlayacak ve böylece karışımı gereğinden fazla çırpmanıza engel olacaktır.

4. ipucu
Bir kelepçe kalıbı kullanın. Böylece cheesecake’i kalıptan çıkarırken zorluk çekmezsiniz.

İpucu 5
Önceden ısıtılmış fırın. Bu şekilde malzemelerin eşit şekilde pişmesini sağlayabilirsiniz.

İpucu 6
Gereğinden fazla dövmeyin. Bence bu yazının en önemli noktası bu. Aşırı çırpma, cheesecake içinde çok fazla hava bırakarak tatlının çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle malzemelerin karıştığını gördüğünüzde çırpmayı bırakın, özellikle yumurta aklarını ayırıp kabartmayı unutun. (Küçük çatlaklar göz ardı edilebilir ama büyük olanlar değil canım.)

İpucu 7
Tatlı pişerken sürekli fırını açıp ortasına bir şey yapıştırıp kontrol etmeyin. Fırının sürekli açılması sıcaklığı değiştirecek ve düzgün pişmesini engelleyecektir. Ortasına bıçak gibi nesneler yapıştırmak soğudukça o bölgenin çatlamasına neden olabilir. Tavayı salladığınızda cheesecake’in kenarları altın rengi ve sert, ortası hafif yumuşaksa tatlınız hazır demektir.

İpucu 8
Kalıptan çıkarın. Tatlınızı fırından çıkarır çıkarmaz cheesecake’in kalıba yapışmasını önlemek için kalıp ile antre arasından bir bıçak geçirin. Soğutmadan kalıptan çıkarmayın.

İpucu 9
Soğutun. Tatlınız oda sıcaklığına gelince buzdolabında en az 6-8 saat dinlendirin, cheesecake kıvamına gelsin ve lezzetli olsun.

İpucu 10
Ardından yaptığınız harika cheesecake’e bir bakın, gülümseyin, yavaş yavaş yiyin ve tadını çıkarın. Yemek yerken mutlu bir şarkının size eşlik etmesini istiyorsanız buyurun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *